PROIECT YODX VHF/UHF/SHF / Campionatul National de Unde Ultrascurte Multiband

yo2lsp

Re: PROIECT YODX VHF/UHF/SHF / Campionatul National de Unde Ultrascurte Multiband

Post by yo2lsp » Thu Dec 12, 2019 12:00 pm

Salut,
Prezentul grup de radioamatori activi si prezenti in concursurile de UUS din YO, in conformitate cu recomandrile IARU in vigoare (Recommendation CT08_C5_Rec29(Paper CT08_C5_29 Contest Logs Exchange), propunem urmatoarea clauza in cadrul regulamentelor supuse dezbaterii publice:

Organizatorul, prin National VHF Manager YO, se obliga sa colecteze loguri de la concursurile organizate in aceeasi perioada, in vederea folosirii lor ca si checklog in procesul de arbitrare.

Daca mai sunt doritori sa se alature acestui demers, pot da reply la post. Pana diseara cand se incheie perioada de consultare publica.

73!

NR. Indicativ Nume Club Relatia cu FRR
1 YO2LSP Eduard Banariu YO2KQT Neafiliat
2 YO5ER Pop Septy CSM Bistrita Afiliat
3 YO8RHM Mihai Mugurel CSM Botosani Afiliat
4 YO2EA Voros Zoltan Neafiliat Neafiliat
5 YO2LLZ Eparu Manuel YO2KQT Neafiliat
6 YO2LAM Slavoliub Raicov CSM Timisoara Afiliat
7 YO5LD Lingvay Daniel Neafiliat Neafiliat
8 YO2NAA Fabry Adrian YO2KQT Neafiliat
9 YO3CYR Cristea Gheorghe Neafiliat Neafiliat
10 YO4BKM Gheorghe Oproescu YO4KAK Afiliat
11 YO5BRZ Paul Spitzer YO5KDX Afiliat
12 YO5VAE Cosma Somesan CSM Bistrita Afiliat
13 YO2BBT Tanasescu Stelian CSM Resita Afiliat
14 YO2BPZ Adrian Voica YO HD DX Afiliat
15 YO2LEA Nelu Ursan CS Admira Arad Afiliat
16 YO8CLN Gheorghe Dromereschi CSTA Suceava Afiliat
17 YO8DOI Celeschi Florin CSM Botosani Afiliat
18 YO8SSB Lucian Damian CSTA Suceava Afiliat
19 YO2GL Carol Daroczi CSM Timisoara Afiliat
20 YO2LYN Stefan Szabo CSM Resita Afiliat
21 YO2LWS Szkarba Ioan CSM Resita Afiliat
22 YO2YA Marius Iacob CSM Timisoara Afiliat
23 YO7CW Mihai Ioan CSU Pitesti Afiliat
Last edited by yo2lsp on Thu Dec 12, 2019 7:09 pm, edited 1 time in total.

yo7fws

Re: PROIECT YODX VHF/UHF/SHF / Campionatul National de Unde Ultrascurte Multiband

Post by yo7fws » Thu Dec 12, 2019 4:01 pm

Salut

Vis a vis de propunerea de mai sus, vreau sa decid si eu. Pentru aceasta am nevoie de un raspuns la o intrebare:
Exista vreun concurs IARU in aceasi perioada de desfasurare cu CIUUS?

De ce intreb?
Una este sa iei toate logurile direct de la IARU si alta este sa te rogi de diferite tari si organizatori sa iti trimita logurile lor. Sint doua situatii complet diferite.

Salutari !

yo5vae

Post by yo5vae » Thu Dec 12, 2019 5:19 pm

Anul asta au fost inca 8 pe langa al nostru: http://concursuri.uus.ro/

Referitor la regulament:

4. Categorii de participare:
SOSB - un singur operator, o singură bandă
SOMB - un singur operator, mai multe benzi
MOSB - 2-4 operatori, o singură bandă
MOMB - 2-4 operatori, mai multe benzi

La MO, nu cred ca numarul de operatori trebuie limitat. Nu ii vad sensul. Inclusiv standardul .edi permite introducerea unui operator responsabil, si are inca 2 linii pentru introducerea celorlati operatori (mai multi pe fiecare linie)

MOpe1
Arguments describe the operators participating in the contest, line 1. All arguments separated with a semicolon (;). Responsible operator
is not needed in this argument.
MOpe2
Arguments describe the operators participating in the contest, line 2. All arguments are separated with a semicolon (;).Responsible operator
is not needed in this argument."

MOpe1=YO1BAA; YO1BAC (linia 1 cu operatorii stațiilor multioperator, obligatoriu la MO)
MOpe2=YO1BAd; YO1BAE; YO1BAF (linia 2 cu operatorii stațiilor multioperator, obligatoriu la
MO)

4.2 Participanți:
Participanții la concursuri trebuie să fie autorizați ca radioamatori.
Participanții trebuie să respecte regulile de concurs, cerințele licenței proprii (putere maximă
permisă, frecvențele și tipul de modulație) și să dea dovadă de sportivitate si corectitudine în întrecere.
Toate statiile participante trebuie sa foloseasca un singur QTH-locator, pe toata durata concursului.
Stațiile de club trebuie să utilizeze un singur indicativ pe toată durata concursului.

11. Loguri:
Se trimite un singur log pentru fiecare bandă, sub formă electronică, în format tip EDI, la
adresa: http://frr.uus.ro/upload.php.
Cei care trimit loguri pentru mai multe benzi vor completa categoria de participare
SOMB / MOMB in fiecare log trimis, iar cei care participă pe o singură bandă vor completa
SOSB / MOSB. Participanții la categoria MB vor fi incluși și în clasamentele SB pentru benzile
la care au trimis log.
Daca participa la categoria MOMB, de ce ar fi inclusi si in clasamentele SB?

Primirea fiecărui log va fi confirmată de către organizator.
Nu sunt acceptate log-uri pe hârtie sau în alte formate electronice decât formatul EDI.
Toate log-urile vor fi publicate împreună cu rezultatele oficiale ale concursului.
Termenul de trimitere a log-urilor este de 7 de zile calendaristice de la încheierea concursului.
Log-urile trimise după această dată nu se vor lua în considerare.
Log-urile trimise după această dată vor fi folosite ca check-log.

 Exemple acceptate ca metodă secundară:
- Putem să încercăm o legătură pe 144.388?
- Am QRM, putem să ne mutăm în 144.218 kHz și să încercăm din nou?
- Nu am recepționat, putem să încercăm un QSO din nou?
- Mulțumesc pentru frumosul QSO! (Doar după ce legătura s-a realizat.)
 Exemple neacceptate ca metodă secundară:
- Am nevoie de numărul de control.
- Te rog repetă toată informația.
- Te rog confirmă “raport”, “număr de control”, “locator” etc.
Si care ar fi metoda secundara, dat fiind faptul ca la 8.1 Erori (penalizări) se specifica:
"Folosirea repetoarelor, telefoanelor sau a altor mijloace pentru a realiza un QSO duce la descalificarea participanților aflați în culpă."
Realizarea unui QSO poate depinde doar de un locator sau de un numar de control. Deci?
Pe langa asta, sa intelegem ca ON4KST de exemplu este interzis, in cazul unui concurs international VHF, UHF, SHF? Pai fara sked, credeti ca va exista vreun QSO mai sus de 23cm?

 SENIORI ( SOMB - un singur operator, mai multe benzi )
 ECHIPE ( MOMB - echipe formate din maxim 2-4 sportivi legitimați la același club afiliat
FRR, mai multe benzi, un singur emițător )
- 2 - 4 sportivi legitimati -> vezi mai sus
- dispar cumva categoriile SOSB si MOSB pt cei afiliati FRR?
- Cum adica "mai multe benzi, un singur emițător"? La MOMB trebuie sa se permita folosirea unui singur emitator pe banda,cu posibilitate de a emite si receptiona simultan pe toate benzile!

Regulile de desfășurare ale competiției “Campionatul Național de Unde Ultrascurte
Multiband al Romaniei” sunt aceleași cu ale concursului “YODX VHF/UHF/SHF Contest”,
stipulate în prezentul regulament.
Mai sus dispareau niste categorii de participare. Deci regulile nu sunt aceleasi!

Pe moment cam atat. Totusi, nu am inteles....cei afiliati FRR primesc puncte de la statii din afara YO sau nu?
Verificarea respectarii regulamentului se face in vreun fel?

Cu siguranta am omis multe,dar ma opresc aici. Pentru un regulament la o competitie de asa avergura, consultarea publica nu se face cu cateva zile inainte de aprobarea lui, ci cu cateva luni inainte.
73 de YO5VAE - Edy

yo2lsp

Post by yo2lsp » Thu Dec 12, 2019 7:25 pm

@YO7FWS
Serverul IARU este pus la dispozitie pentru TOATE concursurile, nu doar cele organizate de IARU. plus ca in Europa , institutia National VHF Managerului este f bine inchegata. Ei colaboreaza strans intre ei.
Intre timp am mai primit o semnatura din partea lui YO3GNF.

24 YO3GNF Jack Ursulean. CSU Pitesti Afiliat

Personal sustin idea lui YO5VAE ca logurile sosite dupa termenul limita trebuie folosite ca si checklog, iar ca termenul pentru dezbaterea regulamentului a fost extrem de scurt.

73!
YO2LSP.

yo7fws

Post by yo7fws » Thu Dec 12, 2019 7:45 pm

Eduard, pe mine nu ma intereseaza ca exista un server unde unii incarca si altii nu. Nu acesta era scopul intrebarii de mai sus. Daca exista concurs IARU, nu multe mai mici, atunci merge sa iei logurile de acolo. Daca sint concursuri mai mici, la unele gasesti loguri incarcate pe server, la altele duci tratative, da-mi si mie, ia si tu...nu prea e de folos.

Raspunsul meu personal. Daca o minoritate de concurenti isi exprima acordul si restul, majoritatea, nu riposteaza, DA, CORECT, trebuie facut schimb de loguri. De ce? Pentru ca asa a hotarit majoritatea in discutie pe forum.

FRR ar trebui sa accepte aceasta solutie deoarece au propus un regulament discutiei. Daca propui, inseamna ca vei fi decord, altfel nu propuneai si veneai cu un produs finit. Deci, daca nu contravine legilor care guverneaza institutia, trebuie sa respecte ceea ce s-a propus.

Parere personala. Schimbul de loguri nu va ajuta la nimic. Invingatorii sint aceasi si invinsii lafel. O singura legatura radio externa daca prin schimbul de loguri nu o confirmi, concursul organizat de tine nu este corect, echitabil si echidistant. Este doar parerea mea personala.

In fine, 73!

YO5ER

Post by YO5ER » Thu Dec 12, 2019 7:59 pm

Buna seara, revin asupra propunerilor din prima pagina, pentru ca un regulament scris in acelasi document pentru 2 concursuri total diferite, creaza confuzii. Asadar va propun urmatoarele regulamente:

Unul va fi valabil pentru cerintele MTS unde se acorda titlurile si distinctiile recunoscute de MTS - numit "FRR YODXVHF.pdf" se poate accesa in linkul: http://www.yo5er.ro/frr/FRR%20YODXVHF.pdf

Celalalt va fi organizat deoarece FRR in legatura cu IARU reprezinta toti radioamatorii romani indiferent daca acestia sunt sau nu afiliati unei structuri afiliate FRR, si se numeste "OPEN YODXVHF.pdf" se poate accesa in linkul:
http://www.yo5er.ro/frr/Open%20YODXVHF.pdf

Campurile marcate cu rosu vor fi modificate expres pentru a face concursul valabil in legatura FRR cu MTS.
12/12/2019 21:52

73's Pop Septimiu Mihai - YO5ER
-membru sportiv al Clubului Sportiv Municipal Bistrita,
-membru al Comisiei Centrale de Unde Ultrascurte a FRR

YO5PLP

Post by YO5PLP » Thu Dec 12, 2019 9:01 pm

yo2lsp wrote:
Thu Dec 12, 2019 12:00 pm
Salut,
Prezentul grup de radioamatori activi si prezenti in concursurile de UUS din YO, in conformitate cu recomandrile IARU in vigoare (Recommendation CT08_C5_Rec29(Paper CT08_C5_29 Contest Logs Exchange), propunem urmatoarea clauza in cadrul regulamentelor supuse dezbaterii publice:

Organizatorul, prin National VHF Manager YO, se obliga sa colecteze loguri de la concursurile organizate in aceeasi perioada, in vederea folosirii lor ca si checklog in procesul de arbitrare.

Daca mai sunt doritori sa se alature acestui demers, pot da reply la post. Pana diseara cand se incheie perioada de consultare publica.

73!

25 YO5PLP Pradan Florin D. CSM Bistrita Afiliat

yo8rhm

Post by yo8rhm » Fri Dec 13, 2019 8:02 am

yo7fws wrote:
Thu Dec 12, 2019 7:45 pm
Parere personala. Schimbul de loguri nu va ajuta la nimic. Invingatorii sint aceasi si invinsii lafel. O singura legatura radio externa daca prin schimbul de loguri nu o confirmi, concursul organizat de tine nu este corect, echitabil si echidistant. Este doar parerea mea personala
Cred ca este neinspirata formularea "invinsii". Nu suntem la razboi sa existe invingatori si invinsi. Toti cei care participa, indiferent de locul ocupat la final, sunt castigatori, fie si prin acumularea de experienta, testarea echipamentelor...etc. Si ma indoiesc ca diferenta ditre cateva mii de puncte si doua-trei sute nu va influenta clasamentul.
Cine sa mai inteleaga ceva, cand de la inceput cerinta era sa se faca schimb de loguri pentru ca acel clasament final sa reflecte cat mai corect realitatea, acum vii si spui "O singura legatura radio externa daca prin schimbul de loguri nu o confirmi, concursul organizat de tine nu este corect, echitabil si echidistant", cand aveai o alta optica vis-a-vis de aceasta problema.

Inca ceva, in regulament sa existe posibilitatea de a opta pentru unul din cele doua clasamente chiar daca ai un carnet care nu-ti foloseste la nimic. Sigur voi opta pentru varianta open!

yo8rhm
Mugurel

yo8cln

Post by yo8cln » Mon Dec 16, 2019 6:57 am

Nu fi suparat Mugurel ! Noi ne facem treaba (din placere ) in concursuri , altii fura ( nu din placere) ci pentru avantaje materiale ! La o discutie
cu un cunoscator al activitatii FRR am aflat cum ca un mare " campion" in smecherii ar fi incasat sub forma de premii in 2018 suma de 70.000 !
Nu stiu valuta (RON sau EUR ). Atunci de ce sa nu mergi in Calimani la CN UUS si sa spui ca esti la 44 Km nord- est de aceasta locatie ? Fiecare legatura iti aduce cca. 44 puncte in plus . Felicitari campionilor dar si arbitrilor. In rest noi sa fim sanatosi pt. ca , concursuri sint cu gramada !
Sarbatori cu bucurii si sanatate ! 73 ! de yo8cln.

yo7fws

Post by yo7fws » Wed Dec 18, 2019 7:34 pm

Ceva noutati legate de regulament? Noi ne-am dat cu parerea, acum ne spuneti si noua ce ati hotarit?
73!

Post Reply