PROIECT YODX VHF/UHF/SHF / Campionatul National de Unde Ultrascurte Multiband

YO4FYQ

Re: PROIECT YODX VHF/UHF/SHF / Campionatul National de Unde Ultrascurte Multiband

Post by YO4FYQ » Sun Dec 08, 2019 1:32 pm

Cu precizarea , este ,, Campionatul National de Unde Ultrascurte Multiband,,

73

yo6cfb

Re: PROIECT YODX VHF/UHF/SHF / Campionatul National de Unde Ultrascurte Multiband

Post by yo6cfb » Sun Dec 08, 2019 5:41 pm

Buna seara..

Intreadevar sunt foarte asemanatoare cele doua titluri, dar momentan se poate diferentia prin
Campionatul Naţional de Unde Ultrascurte al României. in august si
Campionatul Național de Unde Ultrascurte Multiband al României, cel din iulie.

Pentru diferentiere eventual s-ar putea folosi pentru concursurile din luna august trei denumiri
Campionatul Național de VHF sau 2m sau 144 MHz,
Campionatul Național de UHF sau 432 MHz sau 70cm, si
Campionatul Național de SHF sau 1,2 GHz sau 23 cm.
Oricum sunt trei concursuri diferite cu rezultate separate si asa ar putea fi acceptat si de Minister.
Avand in vedere ca regulamentul este acelas pentru toate cele trei concursuri (doar data si ora se modifica),
ca regulament ar putea apara cu o singura denumire
Campionatul Național de VHF/UHF/SHF, asa cum a fost si pana acum
73 de yo6cfb, Lacy

yo7fws

Post by yo7fws » Sun Dec 08, 2019 7:12 pm

Salut

Va propun urmatoarele modificari. Textul propus pentru a fi eliminat este subliniat, editorul forumului nu permite taierea acestuia, hi.

Salutari!
Costi

1. Organizator: Federația Română de Radioamatorism

2. Scopuri și obiective:
- Creșterea nivelului de competitivitate şi performanță a radioamatorilor români, în contextul unei competiții deschise participării internaționale.
- Promovarea radioamatorismului românesc la nivel internațional.

3. Perioada de desfășurare a concursului:
Primul sfârșit de săptămână complet din luna iulie:
Sâmbătă 14:00.00 UTC - Duminică 13:59.59 UTC

4. Categorii de participare:
SOSB - un singur operator, o singură bandă
SOMB - un singur operator, mai multe benzi
MOSB - 2-4 operatori, o singură bandă
MOMB - 2-4 operatori, mai multe benzi

4.1 Benzi:

144 MHz, 432 MHz, 1296 MHz, 2320 MHz, 3400 MHz, 5760MHz, 10360MHz, 24192MHz

4.2 Participanți:
Participanții la concursuri trebuie să fie autorizați ca radioamatori.
Participanții trebuie să respecte regulile de concurs, cerințele licenței proprii (putere maximă permisă, frecvențele și tipul de modulație) și să dea dovadă de sportivitate în întrecere.
Stațiile de club trebuie să utilizeze un singur indicativ pe toată durata concursului.

5. Controale:
Controlul RS sau RST urmat de un număr serial începând cu 001 și 6 caractere ale QTH-locatorului
Ex: 59003 KN34AC (SSB/FM) sau 599003 KN34AC (CW).
Se va transmite număr serial separat pe fiecare bandă, începând cu 001.

6. Punctaj:
Se atribuie 1 punct pentru fiecare km distanță între centrele locatoarelor în care sunt amplasate stațiile.

6.1. Multiplicatori:
Pentru categoriile SOSB si MOSB multiplicatorul este 1.
Pentru categoriile SOMB si MOMB astfel:

• 1 pentru banda de 144 Mhz;
• 2 pentru banda de 432 Mhz;
• 4 pentru banda de 1296 Mhz.
• 8 pentru banda de 2320 Mhz;
• 10 pentru banda de 3400 Mhz;
• 12 pentru banda de 5760 Mhz;
• 20 pentru banda de 10360 Mhz;
• 30 pentru banda de 24192 Mhz.

7. Scor:
Scorul se calculează pentru fiecare bandă în parte, ca suma punctelor din legături înmulțită cu multiplicatorul benzii.
Pentru participanții la categoriile multiband se calculează suma scorurilor obținute pe fiecare bandă.

8. Legaturile duble
Legaturile duble sunt legaturi realizate cu o statie in acelasi mod si in aceeasi banda. Daca prima legatura dintre statii este validata, dublele se coteaza cu 0 puncte. Daca prima legatura nu este validata, a doua legatura (dubla) este acceptata.
Legaturile duble nu se penalizeaza; acestea nu trebuie marcate in log. Mai mult, este recomandat a se lasa legaturile duble in log.
ELIMINAT

8.1 Erori (penalizări):

Se anulează punctele la ambii corespondenți în cazurile:
• la o diferență de timp declarat mai mare de cinci minute;
• la erori în indicativul sau locatorul corespondentului; omiterea grupului “/P“ se consideră eroare indicativ;
• la erori RS(T), la numărul serial, la modul de lucru.
Nerespectarea regulamentului de concurs, declararea falsă a locatorului sau abateri de la regulamentul de radiocomunicații de amator duc la descalificare şi anularea punctelor acordate în concurs. Folosirea repetoarelor, telefoanelor sau a altor mijloace pentru a realiza un QSO duce la descalificarea participanților aflați în culpă.
Corectitudinea datelor, precum și respectarea formatului EDI, este atribuită exclusiv
participantului, prin asumarea fișei odată cu expedierea acesteia.

Corectitudinea datelor inscrise precum si complectarea corecta a fisei de concurs este atribuita exclusiv participantului prin asumarea fisei odata cu expedierea acesteia.
Comisia de disciplină a FRR poate sancționa concurenții care încalcă aceste reglementări suplimentar celor prezentate anterior.

9. Clasamente/premii:
În baza clasamentelor, vor fi acordate diplome în format electronic pentru locurile 1, 2 și 3, la fiecare categorie listată.
Se vor intocmi clasamente separat pentru fiecare categorie de participare.
Se vor acorda diplome in format electronic concurentilor calificati pe locurile 1, 2 si 3 de la fiecare categorie de participare

10. Arbitrare:
Arbitrii vor fi desemnați cu 45 zile înaintea desfășurării competiției.
Arbitrii vor foi desemnati cu cel putin 45 zile inaintea desfasurarii competitiei.
Arbitrarea se va realiza în maxim 10 zile de la expirarea termenului de trimitere a log-urilor.
Verificarea fiselor de concurs si afisarea rezultatelor provizorii se face in termen de
10 zile de la expirarea termenului de primire a acestora.

Rezultatele se vor difuza în cadrul emisiunii QTC şi se vor publica pe site-ul oficial al Federației Române de Radioamatorism.

11. Loguri:
Fisele de concurs:

Fisele de concurs se intocmesc numai formatul EDI si expediaza electronic prin intermediul adresei: http://frr.uus.ro/upload.php. Cofirmarea de primire se va face imediat.
Termenul de expediere a fiselor de concurs este de 7 zile calendaristice de la terminarea concursului.
Fisele de concurs sosite dupa aceasta data nu vor fi luate in considerare.
Se intocmesc fise de concurs separate pentru fiecare banda in care se opereaza.
Nu se vor accepta fise de concurs in format letric sau alt format electronic decit formatul EDI.
Toate fisele de concurs vor fi afisate pe site impreuna cu rezultatele oficiale ale concursului.

Se trimite un singur log pentru fiecare bandă, sub formă electronică, în format tip EDI, la adresa: http://frr.uus.ro/upload.php.
Cei care trimit loguri pentru mai multe benzi vor completa categoria de participare
SOMB / MOMB in fiecare log trimis, iar cei care participă pe o singură bandă vor completa
SOSB / MOSB.
Participanții la categoria MB vor fi incluși și în clasamentele SB pentru benzile la care au trimis log.
Nu este echitabil. Concurentii de la categoriile SOSB si MOSB participa la o singura categorie, iar cei de la categoriIe SOMB si MOMB participa la ambele categorii: SB si MB.
Primirea fiecărui log va fi confirmată de către organizator.
Nu sunt acceptate log-uri pe hârtie sau în alte formate electronice decât formatul EDI.
Toate log-urile vor fi publicate împreună cu rezultatele oficiale ale concursului.
Termenul de trimitere a log-urilor este de 7 de zile calendaristice de la încheierea concursului.
Log-urile trimise după această dată nu se vor lua în considerare.

12. Precizări:
• Prin expedierea logului participantii declara ca au respectat intocmai prezentul regulament si accepta faptul ca orice decizie a comitetului de organizare este definitiva, neputand fi atacata in vreun fel.
În cadrul concursului, pe o bandă, cu aceeași stație se poate lucra o singură dată indiferent de modul de lucru. Mai sus ziceati ceva de duble. Acum v-ati schimbat?
• Logurile de concurs se întocmesc separat câte un log pe fiecare bandă, începând cu 001.
S-a mai spus la sectiunea Controale
• Un participant, indiferent de categorie, poate avea un singur semnal pe bandă la un moment dat.
• Participanții la categoriile SO nu pot fi asistați sau să folosească mai multe emițătoare simultan; prin “asistat” se înțelege ajutor uman în desfășurarea operării stației sau a traficului (evidență, ascultarea altei frecvențe, comutarea antenei, etc).
• La categoria MB aceste prevederi se aplică pentru fiecare bandă în parte.
• Vor fi evaluate numai checklog-urile care conțin minim 1 QSO cu stații YO, YP, YQ, YR.
Nu este prea clar. Din acest enunt se intelege ca daca aduci logurile de la IARU sau daca iti vin loguri din strainatate, nu poti folosii decit pe cele care contin cel putin o legatura YO, restul fiind nule, chiar daca ele confirma legaturile concurentilor straini.
Poate doriti sa spuneti: in clasament intra doar fisele de concurs ale concurentilor care contin cel putin o legatura YO, cerinta care ar fi chiar corecta, fiind CIUUS al Romaniei
.

Logurile primite se vor afișa pe site-ul concursului. S-a mai spus.
• Prin trimiterea logului, concurentul își dă acceptul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal (GDPR) de către organizatorul concursului, în vederea stabilirii rezultatelor.
• Este recomandat ca numele fișierelor de log să conțină indicativul participantului și banda, exemplu: YO5XXX_144.edi sau YO5XXX_P_144.edi

• Exemple acceptate ca metodă secundară:
- Putem să încercăm o legătură pe 144.388?
- Am QRM, putem să ne mutăm în 144.218 kHz și să încercăm din nou?
- Nu am recepționat, putem să încercăm un QSO din nou?
- Mulțumesc pentru frumosul QSO! (Doar după ce legătura s-a realizat.)
• Exemple neacceptate ca metodă secundară:
- Am nevoie de numărul de control.
- Te rog repetă toată informația.
- Te rog confirmă “raport”, “număr de control”, “locator” etc.

yo8cln

Post by yo8cln » Mon Dec 09, 2019 9:40 am

Salut ,
Parerea mea esta ca YO DX VHF/UHF/SHF contest nu trebuie asociat cu Campionatul National ( poate International ) de UUS !
Consider ca nu este echitabil ca cineva sa cistige titlul de campion national folosind legaturile cu statiile straine.
In al II-lea rind , in loc de o deschidere internationala , concursul se va trasforma intr-o competitie " care pe care " unde fraudatorii consacrati vor folosi toate metodele ( de la declararea locatorului fals la legaturi prin gsm ) pentru a cistiga !
La MOMB numarul operatorilor poate fi max. 4 ( nu poate fi max 2-4 , acestea sint niste limite).
In cazul in care si acest concurs se va trasforma in campionat ne rezervam dreptul de a nu participa ! 73 !

yo8rhm

Post by yo8rhm » Tue Dec 10, 2019 6:34 am

Chiar asa, de ce nu s-ar numi "Concursul National de Unde Ultrascurte Multiband"? Din cate stiu in Europa se numesc "Contest=Concurs", doar la noi si la "fratii" nostri rusi sunt "Campionate".

yo8rhm
Mugurel

yo7fws

Post by yo7fws » Tue Dec 10, 2019 9:13 am

yo8rhm wrote:
Tue Dec 10, 2019 6:34 am
Chiar asa, de ce nu s-ar numi "Concursul National de Unde Ultrascurte Multiband"? Din cate stiu in Europa se numesc "Contest=Concurs", doar la noi si la "fratii" nostri rusi sunt "Campionate"
Asa e, Mugurel are dreptate. Suna mai bine Concursul Mondial de Fotbal decit Campionatul Mondial de Fotbal...rusii astia, si-au bagat coada peste tot.

Mugurel, propunerea ta este super, de acum incolo treburile se indreapta spre bine si datorita tie.

yo8cln

Post by yo8cln » Tue Dec 10, 2019 11:09 am

Eu sugeram sa ramina numai YO VHF/UHF/SHF dx contest fara campionat , concurs ....Daca o dam pe mistocaleli ...sigur o sa rezolvati problema.

YO5ER

Post by YO5ER » Tue Dec 10, 2019 12:36 pm

yo8cln wrote:
Tue Dec 10, 2019 11:09 am
Eu sugeram sa ramina numai YO VHF/UHF/SHF dx contest fara campionat , concurs ....Daca o dam pe mistocaleli ...sigur o sa rezolvati problema.
Cica daca nu pui nume ca e Campionat national, si il lasi cu denumirea veche de Campionatul International ... nu mai e recunoscut de MTS si iara nu se mai acorda titlu. Nu inteleg de ce nu apare secretarul sau cine face legatura cu doleantele MTS-ului sa sugereze un nume care sa nu creeze confuzii. De ce la HF ii poate zice simplu YO DX HF si la ultrascurte nu e voie YO DX VHF?

Iara sunt de parere ca trebuie facut rost de logurile din celelalte concursuri ce se desfasoara reciproc, sa fie folosite ca checkloguri. Daca de la IARU se pot obtine doar o mare parte, pt ca nu au acces la logurile rusilor, ucrainenilor, turcilor, cumva sa se gaseasca o solutie si pt obtinerea lor de la managerii de concurs care nu sunt reprezentati la IARU.

73's Septy
YO5ER

yo2lsp

Post by yo2lsp » Tue Dec 10, 2019 3:14 pm

Pot sa va confirm ca la BANAT UHF-SHF primele loguri obtinute au fost cele din Ucraina , Rusia si Belarus. Si am fost noi contactati de ei :).
Putem pune la dispozitia FRR contactele.

FRR poate face si reconstructie de loguri, daca poate si are posibilitatea, nu este neaparat sa mearga pe ideea schimb-ului de LOG-uri.
Important e ca in fisa de arbitrare sa nu apara "0 pct - NO LOG".

Inteleg necesitatea acelui Campionat National destinat celor afiliati FRR si regulile lor. Este destinat finantarii activitatii, si este OK, nu avem ce face FRR este Sportiv.
Dar solutia poate fi un YODX VHF/UHF/SHF cu regulament cu "schimb de loguri" si un Campionat National adresat membrilor FRR , la care FRR poate folosi exact ce loguri doreste la arbitrare - doar cele primite direct, sau doar cele din YO.. oricum cele doua clasamente nu vor fi la fel...

YO2NAA

Post by YO2NAA » Thu Dec 12, 2019 8:24 am

Stiu ca s-a mai spus, dar as dori sa subliniez si eu ca fara un efort pentru validarea unui numar cat mai mare de legaturi, prin procurarea logurilor de la competitiile desfasurate in paralel, rezultatele concursului nu vor reflecta efortul si performanta concurentilor.
IARU a pus la dispozitia organizatorilor o metoda facila de a descarca aceste loguri.
Mai departe este doar chestie de bunavointa si respect fata de concurenti.

73 YO2NAA

Post Reply