Recomandarea IARU CT08_C5_Rec29 - VHF contest.

Post Reply
yo2lsp

Recomandarea IARU CT08_C5_Rec29 - VHF contest.

Post by yo2lsp » Mon Sep 23, 2019 9:36 am

Buna ziua,

In 2008 a avut loc Conferinta IARU Reg 1 de la Cavtat , Croatia. In minuta publicata pe site- ul IARU (https://www.rsq-info.net/wp-content/upl ... ations.pdf) , se regaseste recomandarea CT08_C5_Rec29:
"Recommendation CT08_C5_Rec29(Paper CT08_C5_29 Contest Logs Exchange) National VHF Managers or properly nominated Contest Committees should send the electronic contest log data entries from IARU R1 contests to a special web page to allow an exchange of logs for more accurate national evaluation".
Aceasi recomandare apare si in VHF Handbook.

Cu toate acestea la Campionatelor Internaționale ȋn UUS ale României YO DX UUS , care prevede inclusiv in regulament faptul ca "La validarea QSO-urilor se vor folosi şi log-uri ale stațiilor participante la alte competiții UUS organizate simultan, dacă acestea sunt transmise către organizatorul YO DX UUS. Vor fi evaluate numai log-urile care conțin minim 3 QSO-uri cu stații YO"., arbitrarea a fost facut strict pe logurile venite de la competitori.

De asemenea , majoritatea concursurilor YO, in regulamentele lor , exclud schimbul de loguri intre participanti.
Pe aceslasi site IARU am regasit ca si VHF Manager pe : Burducea Ovidiu Vasile, YO9XC, VHF manager.

Lansez acest topic , odata pentru a afla pozitia FRR versus recomandarea IARU , si binenteles opinia participantilor in concursurile VHF din YO.

yo2lsp

Re: Recomandarea IARU CT08_C5_Rec29 - VHF contest.

Post by yo2lsp » Tue Sep 24, 2019 10:56 am

Un mic Post Scriptum:
in 2008, probabil in virtutea aceleasi recomdari , apare la finalul clasamentului de la Campionatul Internațional ȋn UUS ale României YO DX UUS urmatoarea declaratie:
Au fost disponibile logurile statiilor participante la competitiile organizate in aceeasi perioada de la 9A, DL, I, OE, OK, OM, UR, U
Au fost incluse in clasament statiile care au trimis loguri pentru aceasta si au avut cel putin un QSO cu un YO.
De asemenea, s-au punctat legaturile intre statiile straine care au avut QSO-uri cu statii YO.

"CHECKLOG: 9A3AQ,HA7LW,OK1MCS,UR7XAG,YO2BF,YO2CMI,YO2MRS,YO2QC,YO3APG,YO3DAC,YO4BTB,
YO4FNG,YO4HHA,YO5FMT,YO8BDW,YO9FRJ,YO9HPX,YO9IE,YP2U,YR5N"

Pe acelasi regulament, nu am cunostinta sa se fi modificat ceva de atunci in aceasta privinta, avem un mod diferit de arbitrare. De ce s-a renuntat la o practica buna?

YO2NAA

Re: Recomandarea IARU CT08_C5_Rec29 - VHF contest.

Post by YO2NAA » Tue Sep 24, 2019 12:50 pm

Salutari,

intr-adevar, lipsa logurilor duce la depunctari masive pentru o parte din participanti.
In paralel cu "Campionatele Internaționale ȋn UUS ale României YO DX UUS" se desfasoara si alte competitii UUS.
Cei mai multi participanti trimit logurile la unul sau mai multe concursuri regionale. Aceste loguri se pot obtine relativ usor, daca se doreste.

Dupa parerea mea, clasamentele in care se pierd 50-60% din puncte nu reflecta performanta realizata si munca depusa. Seamana mai mult cu o loterie.
Sau si mai rau, stimuleaza QSO-urile selective cu cei care se stie ca trimit log, sau trimiterea de email-uri la corespondenti pentru a-i determina sa trimita log.

73 Ady YO2NAA

Post Reply