Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Post Reply
YO4FYQ

Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Post by YO4FYQ » Mon Jul 01, 2019 8:26 pm

Federatia Romana de Radioamatorism organizeaza in perioada 6-7 Iulie 2019
Campionatul International de Unde Ultrascurte al Romaniei.

Regulamentul concursului se gaseste la pagina: http://frr.uus.ro/regulament.html

Logurile in format EDI se trimit la adresa: http://frr.uus.ro/upload.php

Site-ul concursului si rezultatele din anii anteriori: http://frr.uus.ro/index_CI.html

Comisia de unde ultrascurte a FRR are onoarea sa va invite, indiferent de apartenenta la un radioclub, asociatie, sa participati la acest concurs inedit. Ne dorim ca transparenta, corectitudinea, fairplay-ul sa primeze. Deoarece concomitent se desfasoara si alte concursuri organizate de tarile vecine, ne dorim ca numarul statiilor YO sa fie cat mai mare.

Va asteptam si va dorim succes!

73 YO4FYQ/KN44FD

Bela

Re: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Post by Bela » Wed Jul 03, 2019 4:01 pm

Salut Claudiu, de ce se numeste Campionatul International in UUS ale Romaniei, daca nu se acorda titlu de campion ??????????????
ESTE ABSURD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
73 de Bela YO5TP

YO4FYQ

Post by YO4FYQ » Wed Jul 03, 2019 8:38 pm

Bela wrote:
Wed Jul 03, 2019 4:01 pm
Salut Claudiu, de ce se numeste Campionatul International in UUS ale Romaniei, daca nu se acorda titlu de campion ??????????????
ESTE ABSURD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
73 de Bela YO5TP
Salut Bela , din pacate anul acesta nu se pot aduce modificari , regulamentul este cel din anii anteriori . Probabil , sunt multe de discutat pe aceasta tema. Ce s-a putut realiza in aceste timp , ma refer la pagina web , interfata , robot , promovare cred ca nu este loc de interpretare . Pentru anul urmator 2020 se lucreaza la regulament pentru a se incadra in toate cerintele necesare , cu o dezbatere inainte de aprobare . Poate nu este un raspuns pe placul unora, dar eu sper ca anul acesta sa tratam lucrurile ca atare cu dorinta de schimbare, sa fim cat mai multe statii YO in banda in 6-7 Iulie.

73 yo4fyq/kn44fd Claudiu

Bela

Post by Bela » Thu Jul 04, 2019 5:04 am

Buna Claudiu, ok am inteles, sper sa se reglementeze.
Succes in concurs, v-om fi QRV in cele trei benzi clasice din KN16JS.
73!/DX! de Bela YO5TP

yo7fws

Post by yo7fws » Thu Jul 04, 2019 8:20 pm

YO7FWS - KN24DJ - 144 MHz

Salutari!
Costi YO7FWS

yo7fws

Post by yo7fws » Tue Jul 09, 2019 6:50 am

Pentru ADMIN!

Va rog sa puneti pe pagina principala a site-ului FRR un anunt, un banner, popup, orice, prin care anuntati unde se pot incarca fisele de concurs la Campionatele Internationale UUS. Daca pe pagina intra un concurent strain si doreste sa incarce fisa de concurs, unde gaseste el aceasta informatie? O luna de zile cit dureaza primirea fiselor de concurs anuntul ala trebuie sa ramina vizibil.
OK site-ul este frumos, arata bine, simti o schimbare, dar hai sa il facem si util!

Si inca ceva, de ce trebuiesc validate de catre cineva mesajele ce urmeaza a fi postate pe forum? Pentru ce? De ce este necesar sa apara cu intirziere mesajele, in loc sa fie in timp real?

Salutari!
Costi YO7FWS

yo8rhm

Post by yo8rhm » Wed Jul 10, 2019 1:34 pm

Buna Claudiu,
Dau copy/paste din regulamentul CIUUS referitor la termenul de trimitere al logurilor "Termenul de trimitere a log-urilor este de 30 de zile de la încheierea concursului".
In conditiile in care la concursuri de anvergura gen CQ WW DX Contest, CQ WW WPX Contest, au termene de trimitere a logurilor de 5 zile de la terminarea concursului (unde participa mii de concurenti), se naste firesc intrebarea de ce la CIUUS avem un termen asa de mare? De ce este nevoie de atatea zile sa trimiti un log care are, in cel mai bun caz, maxim 200 de legaturi? Chiar si la introducerea offline a legaturilor nu s-ar justifica un termen mai mare de 5 zile. Cred ca maxim 7 zile ar fi suficient ca termen de trmitere al logurilor.
De ce sau de cine depinde sa se modifice aceast termen in regulament (daca este cazul si la CNUUS ca tot va fi luna viitoare) pentru a ne alinia la termenele practicate la concursurile organizate in celelalte tari?

yo8rhm
Mugurel

YO5ER

Post by YO5ER » Mon Jul 15, 2019 9:12 pm

Buna seara, pana in data de 15 iulie 2019, ora 23:59:59 (dupa o saptamana) s-au primit un numar de 197 de loguri pentru concurs. Lista logurilor primite, se poate consulta in timp real aici: http://frr.uus.ro/primite.php

Cei care ati participati si nu va regasiti in lista, aveti timp inca 21 de zile pentru trimiterea logului, sau a logurilor de concurs. :)

73's Septy
YO5ER

Post Reply